Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Węgiel brunatny Dolnośląscy radni przeciwko odkrywce !
Dolnośląscy radni przeciwko odkrywce ! Drukuj

Podczas czwartkowej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego radni przyjęli projekt Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020., ale z poprawką niekorzystną dla rozwoju odkrywkowego górnictwa węgla brunatnego.

Przypominamy, że w strategii zwrócono między innymi uwagę, że siła ekonomiczna Legnicko-Głogowskiego Okręgu Przemysłowego oparta jest na zasobach rudy miedzi i jej przetwórstwie, a w związku z nieuniknionym wyczerpaniem tych złóż w przyszłości konieczne jest podjęcie decyzji na szczeblu krajowym dotyczącej eksploatacji złóż węgla brunatnego w okolicach Legnicy.

Wczoraj radni sejmiku dyskutowali nad projektem, do którego zgłoszono 79 poprawek z czego uwzględniono 27.
Ostatecznie Strategia została przyjęta 19 głosami, a 16 radnych było przeciwko akceptacji dokumentu.

Jednocześnie jak podał wrocławski regionalny ośrodek telewizji publicznej, wśród zaakceptowanych przez radnych sejmiku poprawek znalazł się zapis niekorzystny dla rozwoju energetyki opartej na węglu brunatnym na Dolnym Śląsku, bo przyjęli oni poprawkę zakazującą wydobycia węgla brunatnego w okolicy Legnicy metodą odkrywkową.

Wcześniej o odrzucenie strategii apelowały do radnych sejmiku władze gminy wiejskiej Lubin, które argumentowały, że budowa na teranie gminy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego jest to wbrew woli jej mieszkańców.

źródło: http://www.cire.pl/item,72616,1.html

Czytaj też :

http://fakty.lca.pl/legnica,news,39033,Uchwalili_strategie_Jest_zakaz_odkrywki_.html
 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj4144
mod_vvisit_counterWczoraj18916
mod_vvisit_counterW tym tygodniu41029
mod_vvisit_counterW tym miesiącu299258
mod_vvisit_counterOd początku9278064